Top

Online Konferans

Serdar SARITAŞ

  • YENİ BİR MESLEK OLARAK UZAY HEMŞİRELİĞİ

Uzay hemşireliği, uzay uçuşuna tıbbi uygunluklarını belirlemek için astronotlarla birlikte çalışan, ilgili uzay ajansının (NASA, Roscomos, ESA…vs) ekip üyelerini yörüngedeki acil durumlarla başa çıkmak için donatan ve uzay yolculuğunun insan vücudu üzerindeki etkilerini araştıran bir hemşirelik uzmanlık alanıdır. Bu alanla ilgili ilk çalışmalar NASA’da 1960'ların uzay yarışı sırasında başlamıştır ve o zamandan beri hem alandaki insan sayısı hem de bilgi tabanı açısından genişlemiştir. Temelde, uzay hemşiresinden beklenen uzay uçuşu öncesi astronotların sağlığını değerlendiren ekibin üyesi olmak ve uçuş sonrası astronotların sağlığını değerlendirip, uçuştan ne ölçüde etkilendiklerini belirlemektir. Teğmen Dolores "Dee" O'Hara ve Teğmen Shirley Sineath, yedi Merkür Projesi astronotuyla çalışmak üzere atanan ilk hemşirelerdi. Teğmen O'Hara resmi personel hemşiresiyken, Teğmen Sineath ekibin cerrahi hemşiresi olarak atanmıştı. Amerika’da uzay hemşiresi olmak için adaylardan beklenen temel özellikler, lisans eğitiminden sonra ya bu alanda askeri eğitim veren bir yere başvurmak ya da sivil üniversitelerde bu alana yönelik açılan kurslara katılmaktır. Uzay hemşirelerinden, uzay uçuşu sırasında veya dönüşte ortaya çıkan sorunları ( Baş dönmesi, uzay hareket hastalığı, bağışıklık problemleri, kas atrofisi, kemik erimesi, görme problemleri, koordinasyon sorunları .vb) ve yıllar sonra ortaya çıkabilecek problemleri (Uzay radyasyonuna bağlı kanserler, katarakt ve hipertroidizm..vb) anlayıp bunlara yönelik bakımı sağlayabilmeleri beklenmektedir. Mars’a yolculuğun ve kolonizasyonun planlandığı günümüzde uzay hemşirelerine daha çok görev düşeceği oldukça nettir. Bu nedenle teknolojiyi sadece kullanan değil, aynı zamanda teknolojiyi üretebilen ve yönetebilen hemşirelerin bir adım önde olacağını tahmin etmek çok ta güç olmayacaktır.


 

CV

1980 yılında Malatya’da doğan Serdar SARITAŞ, 1998 yılı İnönü Üniversitesi, Sağlık Yüksekokulu Sağlık Memurluğu, Bölümü mezunudur. 2005 yılında Eskişehir Osmangazi Üniversitesinde yüksek lisansını, 2011 yılında Atatürk Üniversitesi Sağlık Bilimleri Enstitüsü Cerrahi Hastalıkları hemşireliğinde doktorasını tamamladı. 

       2020 yılında da Üsküdar Üniversitesi Sağlık Bilimleri Ensitüsünde Nörobilim alanında doktora eğitimine başladı.

        Akademik hayatına 2007 yılında Gaziosmanpaşa Üniversitesi, Hemşirelik Bölümünde Öğretim Görevlisi olarak başlayan Serdar SARITAŞ, 2011 yılında Yardımcı Doçent, 2019 yılında Doçent unvanı almıştır. Doç Dr. SARITAŞ’ın çeşitli akademik ve idari görevler yürütmüştür. Kongrelerde bildiri ödülü ve başarı belgesi almıştır

       Serdar SARITAŞ, «cerrahi süreçler”, «non-farmakolojik tedavi yöntemleri", «cerrahi bakım", «Uzay hemşireliği« konularında çalışmalar yapmaktadır. Uluslararası ve ulusal düzeyde çok sayıda makale, kitap editörlüğü, kitap bölümü ve tebliği vardır.

       Doç. Dr. Serdar SARITAŞ, 12 yüksek lisans öğrencisi, 7 doktora öğrencisi yetiştirmiştir.

       Kendisi Adıyaman Üniversitesi, Escola Superior de Enfermagem de Coimbra (Portekiz), Technological Educational Institute of Larissa (Yunanistan), Technical University of Liberec (Çek Cumhuriyeti), Nicolaus Copernicus University (Polonya), Klaipeda College (Litvanya) da misafir öğretim üyesi olarak bulunmuştur.

       İyi derecede İngilizce bilmektedir.

       Halen İnönü Üniversitesinde Hemşirelik Bölümünde Öğretim üyesi olarak çalışmakta; evli ve bir çocuk babasıdır.

Yer

Hibrit Online
Toros Üniversitesi / Mersin / Türkiye

Telefon

(+90) 555-4770066 /Whatsapp
(+90) 530 638 70 17 /Whatsapp

Mail

contact@holistence.com
events@holistence.com